was successfully added to your cart.

Varukorg

Mattid påverkar sömnen?

By 7 april, 2019KROPP, Sömn

Kan tiden du äter sista måltiden påverka sömnkvalitet?

Du har säkert hört att du inte ska äta för sent för annars kan du inte sova…?

Jag det är en sanning med modifikation. Är du kolhydrattyp kan detta ofta stämma då ditt blodsocker inte är lika känsligt. Då funkar det i många fall att inte äta efter kl 18-19 och äter du senare kan det istället orsaka att du vaknar då matsmältningsprocedurer gör att du lättare vaknar eller har svårare att somna.

En proteintyp mår ofta bättre av att äta senare på kvällen. Detta för att de många gånger är mer insulinkänsliga och om de äter för tidigt på kvällen kan de få ett blodsockersvaj på natten vilket gör att kortisolet höjs i kroppen vilket i sin tur gör att du vaknar.

Om du har lite problem med sömnen oftare än då och då kan du prova dessa olika tricks och se om något av dem funkar bättre på dig:

  • Ät sista målet 1-2 timmar tidigare på kvällen
  • Ät sista målet 1-2 timmar senare på kvällen
  • Lägg till en lite snack innan du lägger dig såsom lite köttt, rostbiff el likn med lite fett och liten grönsakstugga
  • Drick vatten på kvällen så du inte vaknar av att du är uttorkad
  • Drick lite kamomillte med 1 msk kokosfett i på kvällen
  • Drick inget kaffe efter kl 12
  • Testa att öka resp minska fettet på kvällen och se om det gör någon skillnad.