was successfully added to your cart.

Varukorg

Kan parasiterna störa sömnen?

By 7 april, 2019KROPP, Sömn

Parasiterna vaknar på natten…

Vi har alla parasiter, mask, bakterier och svampar i mage/tarm kanalen. De orsakar inga problem så länge det inte blir en överväxt eller att du får en någon bakterie/parasit som kroppen absolut inte vill ha där. Du kan läsa mer om parasiter och bakterier under ”Kropp” portalen.

Dessa parasiter har många gånger sin mer aktiva tid när du sover och kroppen kan då öka utsöndringen av kortisol som ett svar på detta. Kortisol är ett uppvakningshormon och orsakar då att du vaknar.

För att komma tillrätta med detta så skall du helst återställa din tarmflora och då trivs inte parasiterna etc lika bra och förhoppnbingsvis självdör de. Om inte kan det vara nödvändigt att göra en parasitkur.