was successfully added to your cart.

Varukorg

God kycklinggryta

Du behöver

Till 4 personer ca

 • 3 stora kycklingbröstfileér
 • 1 1/2 burk kokosmjölk, lättare variant. Helst ekologisk.
 • 1/2 dl Oatly iMat fraiche (ers för creme fraiche. Ger lite syra)
 • 1 msk kycklingfond (ekologisk, finns på bl a Ica)
 • 1 msk Röd currypasta
 • 1-2 tsk sambal oeleak
 • skvätt soja
 • 1 tsk honung
 • 1/2 tsk paprikapulver
 • En pressad lime
 • 2 tsk riven färsk ingefära
 • 1 broccolihuvud
 • 1 gul paprika
 • 1 röd paprika
 • 1 purjolök
 • Sockerärtor

Gör så här

Gör så här: 

Strimla kycklingen och fräs i smör. Salta peppra. Strimla paprikorna och purjolöken, skär broccolin. Lägg i grönsakerna med kycklingen och häll på kokosmjölken . Blir den för tjock, späd med vatten till önskad konsistens. Rör ner resten av ingredienserna och koka upp. Sänk plattan och låt grytan småputtra ett tag. Ta bort från plattan, låt den stå lite. Smakerna sätter sig bättre. Värm på några minuter om det svalnat. Om du vill kan du ta lite råris till

Leave a Reply